Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej powołana została w 2013 roku. Celem Fundacji jest ochrona i twórcza popularyzacja szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą, z uwzględnieniem zarówno Polonii jak i szeroko rozumianej publiczności zagranicznej. Priorytetowymi projektami, w dotychczasowej działalności Fundacji, są realizacje wielkoformatowych spektakli historyczno- literacko-muzycznych jak:
Koncert Niepodległości (16 edycji w latach 2009-2017), który odbywa się w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Westerplatte. We wrześniu 2016 roku, pod nazwą Polish Independence Concert, odbyła się międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland” w Kanadzie.
Projekt Arboretum (4 edycje w latach 2014-17). Premiera międzynarodowa koncertu planowana jest 6 maja 2018 we Lwowie.
Oba wydarzenia są celami strategicznymi Fundacji wpisanymi do statutu. Podsumowaniem dorobku tych projektów są wydane w latach 2016-2017 kolekcjonerskie albumy muzyczne Koncert Niepodległości oraz Projekt Arboretum „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”.
Pod koniec 2017 Fundacja uruchomiła, trzeci autorski projekt – portal internetowy pod nazwą Śpiewnik Niepodległości www.spiewnikniepodleglosci.pl. Jest to multimedialna, edukacyjna baza polskich pieśni patriotycznych z innowacyjnym zestawem narzędzi ułatwiających artystom i amatorom na samodzielne i twórcze korzystanie z zasobów polskiej pieśni patriotycznej oraz poznawanie historii.
Fundacja angażuje się także w ratowanie bezcennych artefaktów związanych z najnowszą historią Polski. Między innymi, wspólnie z Fundacją Sztuka Stosowana, doprowadziła do pozyskania i zabezpieczenia bezcennych pamiątek z najnowszej historii Polski. Wśród uratowanych przedmiotów jest m.in. zachowana brama Stoczni Gdańskiej z oryginalnymi napisami ze strajków sierpnia ’80, maja ’88 i sierpnia ’88. Inną bezcenną spuścizną Sierpnia ’80 jest pozyskany stół z Sali BHP, na którym podpisywane były Porozumienia Sierpniowe. Oba zabytki zostały przekazane do powstającej kolekcji Muzeum Historii Polski, z nadzieją, że znajdą swoje godne miejsce na przygotowywanej ekspozycji stałej.
Założycielem i prezesem Fundacji jest Jacek „Wiejski” Górski, działacz opozycji demokratycznej w latach 1981-1989, współtwórca Federacji Młodzieży Walczącej, członek Grup Oporu „Solidarni” i emiter Radia „Solidarność”.